Silindir

Silindirler, toprak, stabilize, alt temel, temel gibi yol altyapısına ait malzemelerin sıkıştırılması amacıyla kullanılan ön kısmı demir bandajlı, arka kısmı çift lastikten oluşan vibrasyonlu makinelerdir.


Proje konusu ne olursa olsun (yol, baraj, bina inşaatı vb) ortaya çıkan ürünün ömrü ve güvenilirliği temelin sağlamlığına bağlıdır. Malzeme sıkıştırmanın birincil amacı oluşturulan tabakanın istenilen yükü istenilen süre boyunca emniyetle taşıyabilmesidir. Bir fikir vermesi açısından malzemenin yoğunluğundaki %1 lik artışın taşıma kapasitesini %10-15 arttırdığını söyleyebiliriz. Üstelik temel tabakalarında yapılan hataları ileride üstyapıya uygulanan türde basit tamiratla telafi etmek te mümkün değildir.


Toprak silindirleri genel olarak sıkıştırmayı sağlayan ön tambur ve yürüyüşü sağlayan arka tekerleklerden oluşur. Günümüzde statik ağırlıkla sıkıştırma yöntemi yerini dinamik (vibrasyonlu) sıkıştırma yöntemlerine bırakmıştır. Yeni nesil makinelerin sıkıştırma performansını; kaç tonluk bir ağırlığı, kaç mm yükseklikten, malzemeye saniyede kaç kez vurduğu belirler. Sıkıştırılan malzemenin tipi, nem oranı, bir seferde sıkıştırılacak tabakanın kalınlığı ve saatte sıkıştırılacak miktarı ise ekipman seçiminin temel kriterleridir. Örneğin ince malzemenin (kil, mil gibi) ağırlıkta olduğu topraklarda düz tamburlar malzemeyi kavrayamayacağından patinaja düşebilirler. Böyle uygulamalar için tırnaklarla desteklenmiş tipte tamburlar (keçi ayağı) kullanılır.

 

...
...
...
...

 

 

Her türlü hafriyat işleri ile operatörlü ve operatörsüz iş makinesi kiralama hizmetleri.

Hafriyat ve İnşaat işlerinizi, bizden beklediğiniz özen ve dikkatle yerine getiriyoruz.

Resmi döküm yerlerimiz mevcuttur. Bilgi almak için telefon numaralarımız

0216 457 16 57 - 0532 284 10 45